top of page

הריפוי בכפות הידיים (גם בזמני קורונה): על שיטת הסו-ג'וק הקוריאנית

מאת: לאונרדו דניאל וד"ר זוהר יגיל, פורסם בתאריך ה-24.3.20 בYNET. למקור


האנושות כמרקחה באחד המשברים העולמיים הגדולים ביותר לפחות ב-100 השנים האחרונות, אם לא יותר מכך. מסתבר שהאמרה "הגודל לא קובע" נכונה במקרה הזה שבעתיים, שכן ייצור קטנטן, וירוס, שבשביל להבחין בו צריך מיקרוסקופ אלקטרוני, הצליח להעמיד את האנושות כולה על רגליה, להרוג אלפים, להדביק מאות אלפים, ולנצור מיליונים בבתיהם תוך פגיעה אולי אנושה בכלכלות העולם.

איך יוצאים מזה? טוב, זאת אולי שאלה מורכבת. אבל מה שבטוח הוא שאפשר מאוד לעזור ולמנוע מהווירוס הזה לעשות שמות ולחזק את המערכת החיסונית, את מערכת הנשימה, ולהקל מאוד על תסמינים ובכך עסקינן במאמר זה.

דרך כף היד ניתן לבצע אבחון אישיותי באמצעות הכירולוגיה הפסיכו דיאגנוסטית, אבל בכפות הידיים לא רק ניתן לזהות את ייעודו של האדם, יכולותיו והפסיכולוגיה שלו. כפות הידיים מהוות גם השתקפות מדויקת של כל איברי הגוף ודרכם אפשר לטפל בבעיות רפואיות קלות ומורכבות בצורה יעילה ביותר ואפקטיבית במיוחד על ידי תורת הריפוי הקוריאנית – הסו-ג'וק.


מאמר זה יסביר כיצד נוכל, כל אחד לחוד וכולנו יחד, להגן על עצמנו מפני הנגיף ולחזק את מערכות הגוף הרלוונטיות בעזרת טיפול הסו-ג'וק הקוריאני, דרך כף היד.


מה זה סו-ג'וק?

צמד המילים סו-ג'וק פירושם "יד ורגל" בקוריאנית. הטיפול בעזרת שיטה זו יכול להתבצע דרך כפות הידיים או הרגליים ועל כן שמה של השיטה. שיטת הריפוי נוסדה בסוף שנות ה-80 של המאה ה-20, על ידי פרופסור פארק ג'יי וו מקוריאה.


פרופסור פארק היה מדען, גיאולוג, פילוסוף, יוצר, מטפל ואיש רוח. הוא למד בדרום קוריאה רפואה סינית, אבל הרגיש שהיא לא מספרת את כל הסיפור ושחייבת להיות שיטה יעילה יותר לריפוי האדם מתחלואיו ולחיבור בין גוף ונפש.

לאחר שבשנת 1974 קיבל מסר רוחני על כך שהתשובה לשאלתו נמצאת בכפות הידיים, הוא החל לבנות תורת ריפוי חדשה שמאגדת בתוכה את הרפואה הסינית, ההודית, היפנית ושיטות טיפול עתיקות נוספות, ובשנת 1987 פרסם את ספרו הראשון בתורת הסו-ג'וק, תורה שהמשיך להעשיר ולפתח עד מותו בשנת 2010 במוסקבה, לאחר שסיים להעביר שם סמינר.

שיטת הסו ג'וק מפעילה את מערכות הריפוי העצמי של הגוף. גוף האדם הינו תופעה מופלאה, המכיל בתוכו מנגנונים רבים של בקרה עצמית ברמת התא הבודד, הרקמה, האיברים והמערכות השונות. העבודה בעזרת שיטת הסו ג'וק מאפשרת לתת "הוראה" לאותם מנגנונים "להתעורר" ולפעול כדי לבצע תהליך של ריפוי.

למעשה, על פי שיטת הסו-ג'וק גוף האדם הינו תופעה מושלמת ומאוזנת היטב המכילה את כל מה שדרוש לריפוי. בשיטת הסו-ג'וק המטפל מסיר את החסימות ומאפשר להביא את הגוף לתהליך מואץ של ריפוי ספונטני ומושלם.


באתר של איגוד הסו-ג'וק הישראלי מוסבר ש"שיטת הסו-ג'וק משתמשת בנקודות גירוי (סטימולציה) ובשליטה תודעתית על מנת להפעיל את מנגנוני הבקרה העצמית של הגוף ובאמצעותם להביא את הגוף לאיזון מחדש."

הטיפול באמצעות הסו-ג'וק משלב מגוון שיטות אובייקטיביות דוגמת מערכות השתקפויות שמשקפות את כלל איברי הגוף, ושיטות תודעתיות-סובייקטיביות הנעזרות בכוח התודעה ומבוססות על תפיסה מטאפיזית של העולם.

בבסיס שיטת הסו-ג'וק פילוסופיית שלושת המקורות והחיוך כתדר של שלמות יקומית. תרפיות תומכות המבוססות על פילוסופיה זו הינן הסאם ואן דונג Sam Won Dong (אמנות תנועה ספיראלית) ומדיטציית החיוך.

שיטת הסו-ג'וק פותחה בעידן המודרני רווי השינויים המהירים וההתפתחות הטכנולוגית וככזאת מספקת תשובות ופתרונות כאן ועכשיו. כל אחת מהטכניקות השונות הנכללות בשיטה זו מיועדת למתן מענה מידי ומדיד ומותאמת לפיכך לציבור הרחב.

מערכת ההשתקפויות של תורת הסו-ג'וק


תורת הסו ג'וק בנויה מהרבה מודלים טיפוליים שהעיקרי שבהם הן מערכות ההשתקפויות. לפי שיטה זו כל איבר ומערכת בגופנו משתקפים בנקודות מסוימות בכפות הידיים והרגליים, גירוי בנקודה מסוימת בכף היד מעל לסף כאב מסוים, מעביר פקודה למוח להתחיל לרפא את אותו איבר.

למשל, אם נלחץ על נקודת השתקפות הטחול באצבע והיא תכאב, פירוש הדבר הוא שהטחול נמצא במצב שדורש ריפוי וככל שנמשיך לגרות את אותו מקום למשך דקה או שתיים, המוח יידע שזהו המקום שדורש איזון וריפוי והגוף יתחיל בעבודת האיזון וההחלמה, ולעיתים קרובות ניתן לראות את התוצאות מיד או בפרק זמן קצר. כלי הטיפול בתורת הסו ג'וק הם עיסוי, לחיצות, טיפול בצבע, טיפול בזרעים, מוקסות ודיקור.

ניתן לטפל בעזרת הסו-ג'וק בעצמנו כטיפול עצמי, על אחרים כאשר אנחנו נמצאים באותו חדר עם המטופל, או מרחוק, גם כאשר המטופל נמצא מאות או אלפי קילומטרים מהמטפל.


טיפול עצמי בסו ג'וק להגברת מערכת החיסון וחיזוק מערכת הנשימה

כל אחד, גם מי שלא הוסמך כמטפל בשיטת הסו-ג'וק יכול לטפל בעצמו או בקרובים לו על ידי שימוש פשוט של זרעים, צבע, וגירוי מקומי של איברים דרך כפות הידיים על מנת לחזק את המערכות השונות של הגוף ולהגביר את פעילות מערכת החיסון.

השיטה פותחה מלכתחילה ככלי לריפוי עצמי ואחת מסיסמאותיו של מפתח השיטה פרופ' פארק הייתה :" היו אתם הרופאים של עצמכם!"

להלן מספר טכניקות שכל אחד יכול ליישם כדי לעזור לעצמו להתגבר או למנוע מחלה, אך לפני כן נסביר בקיצור נמרץ את מנגנון הפעולה של וירוס הקורונה על מנת שנוכל להבין את הרציונל מאחורי אסטרטגיית הטיפול.

ד"ר זוהר יגיל, מנהל איגוד הסו-ג'וק הישראלי ובעל תואר דוקטור במדעי הרפואה, מסביר שווירוס הקורונה בנוי ממעטפת שבתוכה נמצא הקוד הגנטי של הווירוס ועליו חלבונים שיודעים לזהות את החלבונים של רירית מערכת הנשימה שלנו. הנזק נעשה לאחר שהווירוס חודר לגוף האדם, דרך הפה או האף, נקשר לרירית, ושם הוא מתחיל לנצל את המנגנונים הפנימיים של התא האנושי על מנת לשכפל את עצמו.

הווירוס מתחיל בתהליך השכפול עד שפורץ ומדביק תאים שכנים במערכת הנשימה וממשיך בתהליך השכפול וההדבקה עוד ועוד. מערכת החיסון שלנו, שהיא מערכת מופלאה בפני עצמה תפקידה להילחם בפולשים ולרוב היא עושה זאת בצורה מוצלחת מאוד, מלבד מקרים בהם מערכת החיסון חלשה, כמו אצל אוכלוסייה מבוגרת, אנשים עם בעיות במערכת החיסון, אנשים הנתונים למצבי עקה או סטרס או אנשים עם מחלות רקע נשימתיות.

הטיפול העצמי בסו-ג'וק יתמקד בחיזוק האיברים במסלול הווירוס – אף , גרון , סמפונות וריאות וכן חיזוק האיברים שאחראים על המערכת החיסונית, כמו שקדים, כליות וטחול.


המצרכים הנחוצים לטיפול עצמי בסו-ג'וק:

מקלון בדיקה כדי ללחוץ ולזהות נקודה רגישה. ניתן להשתמש במקלון אוזניים ולהוציא ממנו את צמר הגפן, מקל אכילה סיני, או מסרגה בעלת ראש מעוגל.

טוש מחיק בצבע אדום וירוק

כמה גרעיני כוסמת

כמה גרעיני פלפל שחור (לא גרוס ולא טחון)

כמה גרעיני שעועית אדומה

גרעין מש ירוק

נייר דבק רפואי מבד נושם

תהליך הטיפול לחיזוק מערכת הנשימה והחיסון:


עיסוי האגודל מלמעלה למטה ועיסוי של בסיס האגודל: אותה גבעה שמקיפה את האגודל, במשך כשתי דקות. האגודל לפי תורת הסו ג'וק משקף את אזור הראש הצוואר, והגבעה שמקיפה את האגודל היא בית החזה. כאשר מעסים את האגודל מלמעלה למטה אל תוך הגבעה של בסיס האגודל עוזרים בהזרמת אוויר אל מערכת הנשימה.

האף

הווירוסים יכנסו לרוב דרך האף או הפה ויכול להישאר שם מספר ימים, והמחלה יכולה לגרום בין היתר לנזלת וגודש באף ולכן נטפל באיבר זה.

מיקום בכף היד: האף כידוע נמצא במרכז הפנים. בהשתקפות לפי תורת הסו-ג'וק נוכל למצוא את האף במרכז האגודל (ראו תמונה)

מה עושים? נלחץ באזור זה עם מקלון בדיקה או מקל אוזניים ללא צמר גפן, ונתעכב בעיסוי על הנקודה הכואבת במשך מספר שניות. נדביק על הנקודה הזאת זרע של כוסמת בעזרת נייר דבק רפואי מבד נושם.

השקדים

הם איבר חשוב במערכת החיסון שלנו ולהם תפקיד חשוב בלחימה נגד פולשים, ולכן חייבים לחזק את השקדים.


מיקום בכף היד: השקדים נמצאים בגרון, מתחת ללסת השמאלית והימנית. בכף היד נוכל למצוא את ההשתקפות של השקדים בחיבור של המפרק הראשון והשני של האגודל בצד שמאל ובצד ימין שלו.

מה עושים? לוחצים על מיקום השתקפות השקדים באגודל עם מקלון הבדיקה עד שמרגישים מקום שיותר כואב. מדביקים גרעין פלפל שחור עם נייר דבק רפואי נושם, אחד בכל שקד שנמצא בשני הצדדים של האגודל.

הגרון

זה המקום הבא בו הווירוס מתחיל להשתכן ולכן חשוב לחזק איבר זה.


מיקום בכף היד: השתקפות הגרון לפי הסו-ג'וק היא בתחילת המפרק השני של האגודל, במרכז, לאורך.

מה עושים? מגרים את המקום עם מקלון בדיקה עד שמרגישים את המקום עם יותר כאב, ושם מדביקים גרעין של פלפל שחור עם נייר דבק רפואי מבד נושם.

הסמפונות

אלו מובילות את האוויר מקנה הנשימה לריאות, ושם הווירוס מתחיל את תהליך ההתרבות שלו.


מיקום בכף היד: השתקפות הסמפונות הן מתחת למפרק השני של האגודל, בתחילת גבעת האגודל.

מה עושים? עם מקלון הבדיקה מוצאים את האזור הכי כואב ומעסים במשך דקה. מדבקים מספר זרעי כוסמת במקום בעזרת נייר דבק רפואי נושם.

הריאות

הן האיבר שאחראי על ביצוע תהליך הנשימה והחלפת הפחמן הדו חמצני בדם בחמצן. זהו האיבר העיקרי שעלול להיפגע מווירוס הקורונה, ורוב מקרי המוות מתרחשים כתוצאה מקריסת תפקודי הריאה, ולכן חייבים לחזק אותם.


מיקום בכף היד: את השתקפות הריאות לפי הסו-ג'וק ניתן למצוא במספר מקומות בכף היד. הכי קל זה בחלק הפנימי של המפרק האמצעי של כל אצבע. זוהי השתקפות של בית החזה.

מה עושים? מעסים עם האצבעות את המפרק האמצעי של האצבע המורה. נצבע את החלק הפנימי של המפרק האמצעי של האצבע המורה בצבע ירוק, ונדביק משני הצדדים של המפרק האמצעי, במקום שמדמה את הריאה השמאלית והימנית, מספר זרעי כוסמת בכל צד, בעזרת נייר דבק רפואי נושם.

כליות

להן יש תפקידים רבים בגוף, גם ברמה הפיזית וגם ברמה הרגשית. הכליות אחריות לפי הרפואה הסינית, מלבד לתפקידן כמסנן הנוזלים בגוף ויצירת השתן, גם לעצמות, תפקודים במערכת החיסון, והרגשת הפחד. לכן כמעט בכל טיפול נשלב תמיד חיזוק של הכליות.


מיקום בכף היד: את השתקפות הכליות ניתן למצוא בגב כף היד. בין הזרת לקמיצה, ובין האצבע המורה לאמה ישנן שתי תעלות. אם הולכים לאורך התעלה עם האצבע נגיע עד למקום שמרגיש כמו "אין מוצא", עצם שמסמן את סוף התעלה. שם נמצאות השתקפויות של הכליות.

מה עושים? מעסים עם האצבעות את שתי הנקודות של השתקפות הכליות, צובעים אותן עם טוש מחיק בצבע אדום ומדביקים על כל נקודה גרעין של שעועית חומה בעזרת נייר דבק רפואי נושם.

הטחול

האיבר העיקרי שאחראי על תפקודים של מערכת החיסון, ולכן חייבים לחזק גם אותו.


מיקום בכף היד: ניתן למצוא את השתקפות הטחול במפרק הראשון של אצבע הזרת. אם היד מוחזקת כלפי מטה, הטחול נמצא בצד הימני העליון של המפרק העליון (מפרק הציפורן) של הזרת, צמוד לחיבור בין המפרק הראשון לשני.

מה עושים? עם מקלון בדיקה לוחצים על השתקפות הטחול קצת שמאלה, קצת ימינה או למטה, עד מוצאים את הנקודה הכי כואבת. מעסים את המקום עם המקל מספר שניות וצובעים אותה בצבע ירוק. מדביקים על הנקודה מש ירוק בעזרת נייר דבק רפואי נושם.

בסרטון ההדרכה (למעלה) תוכלו לצפות בד"ר זוהר יגיל מראה כיצד מיישמים את הנכתב.

הריפוי בכפות הידיים (גם בזמני קורונה): על שיטת הסו-ג'וק הקוריאנית בימים של חרדות ופחדים אנחנו מחפשים כיצד להירגע, יש מי שבוחרים בעשייה, בטיפול באחרים, בניקיונות וסידורים דלת אמות, ויש מי שבוחרים להשתמש בשיטות רפואה אלטרנטיביות, דוגמת רפואת הסו-ג'וק הקוריאנית שיכולה להביא מזור ורוגע לאונרדו דניאל וד"ר זוהר יגילפורסם:  24.03.20 , 14:07

האנושות כמרקחה באחד המשברים העולמיים הגדולים ביותר לפחות ב-100 השנים האחרונות, אם לא יותר מכך. מסתבר שהאמרה "הגודל לא קובע" נכונה במקרה הזה שבעתיים, שכן ייצור קטנטן, וירוס, שבשביל להבחין בו צריך מיקרוסקופ אלקטרוני, הצליח להעמיד את האנושות כולה על רגליה, להרוג אלפים, להדביק מאות אלפים, ולנצור מיליונים בבתיהם תוך פגיעה אולי אנושה בכלכלות העולם. איך יוצאים מזה? טוב, זאת אולי שאלה מורכבת. אבל מה שבטוח הוא שאפשר מאוד לעזור ולמנוע מהווירוס הזה לעשות שמות ולחזק את המערכת החיסונית, את מערכת הנשימה, ולהקל מאוד על תסמינים ובכך עסקינן במאמר זה. דרך כף היד ניתן לבצע אבחון אישיותי באמצעות הכירולוגיה הפסיכו דיאגנוסטית, אבל בכפות הידיים לא רק ניתן לזהות את ייעודו של האדם, יכולותיו והפסיכולוגיה שלו. כפות הידיים מהוות גם השתקפות מדויקת של כל איברי הגוף ודרכם אפשר לטפל בבעיות רפואיות קלות ומורכבות בצורה יעילה ביותר ואפקטיבית במיוחד על ידי תורת הריפוי הקוריאנית – הסו-ג'וק. סו-ג'וק מאמר זה יסביר כיצד נוכל, כל אחד לחוד וכולנו יחד, להגן על עצמנו מפני הנגיף ולחזק את מערכות הגוף הרלוונטיות בעזרת טיפול הסו-ג'וק הקוריאני, דרך כף היד. מה זה סו-ג'וק? צמד המילים סו-ג'וק פירושם "יד ורגל" בקוריאנית. הטיפול בעזרת שיטה זו יכול להתבצע דרך כפות הידיים או הרגליים ועל כן שמה של השיטה. שיטת הריפוי נוסדה בסוף שנות ה-80 של המאה ה-20, על ידי פרופסור פארק ג'יי וו מקוריאה. פרופסור פארק היה מדען, גיאולוג, פילוסוף, יוצר, מטפל ואיש רוח. הוא למד בדרום קוריאה רפואה סינית, אבל הרגיש שהיא לא מספרת את כל הסיפור ושחייבת להיות שיטה יעילה יותר לריפוי האדם מתחלואיו ולחיבור בין גוף ונפש. לאחר שבשנת 1974 קיבל מסר רוחני על כך שהתשובה לשאלתו נמצאת בכפות הידיים, הוא החל לבנות תורת ריפוי חדשה שמאגדת בתוכה את הרפואה הסינית, ההודית, היפנית ושיטות טיפול עתיקות נוספות, ובשנת 1987 פרסם את ספרו הראשון בתורת הסו-ג'וק, תורה שהמשיך להעשיר ולפתח עד מותו בשנת 2010 במוסקבה, לאחר שסיים להעביר שם סמינר. שיטת הסו ג'וק מפעילה את מערכות הריפוי העצמי של הגוף. גוף האדם הינו תופעה מופלאה, המכיל בתוכו מנגנונים רבים של בקרה עצמית ברמת התא הבודד, הרקמה, האיברים והמערכות השונות. העבודה בעזרת שיטת הסו ג'וק מאפשרת לתת "הוראה" לאותם מנגנונים "להתעורר" ולפעול כדי לבצע תהליך של ריפוי. למעשה, על פי שיטת הסו-ג'וק גוף האדם הינו תופעה מושלמת ומאוזנת היטב המכילה את כל מה שדרוש לריפוי. בשיטת הסו-ג'וק המטפל מסיר את החסימות ומאפשר להביא את הגוף לתהליך מואץ של ריפוי ספונטני ומושלם. טיפול בהתקררות וכאבי גרון באתר של איגוד הסו-ג'וק הישראלי מוסבר ש"שיטת הסו-ג'וק משתמשת בנקודות גירוי (סטימולציה) ובשליטה תודעתית על מנת להפעיל את מנגנוני הבקרה העצמית של הגוף ובאמצעותם להביא את הגוף לאיזון מחדש." הטיפול באמצעות הסו-ג'וק משלב מגוון שיטות אובייקטיביות דוגמת מערכות השתקפויות שמשקפות את כלל איברי הגוף, ושיטות תודעתיות-סובייקטיביות הנעזרות בכוח התודעה ומבוססות על תפיסה מטאפיזית של העולם. בבסיס שיטת הסו-ג'וק פילוסופיית שלושת המקורות והחיוך כתדר של שלמות יקומית. תרפיות תומכות המבוססות על פילוסופיה זו הינן הסאם ואן דונג Sam Won Dong (אמנות תנועה ספיראלית) ומדיטציית החיוך. שיטת הסו-ג'וק פותחה בעידן המודרני רווי השינויים המהירים וההתפתחות הטכנולוגית וככזאת מספקת תשובות ופתרונות כאן ועכשיו. כל אחת מהטכניקות השונות הנכללות בשיטה זו מיועדת למתן מענה מידי ומדיד ומותאמת לפיכך לציבור הרחב. מערכת ההשתקפויות של תורת הסו-ג'וק תורת הסו ג'וק בנויה מהרבה מודלים טיפוליים שהעיקרי שבהם הן מערכות ההשתקפויות. לפי שיטה זו כל איבר ומערכת בגופנו משתקפים בנקודות מסוימות בכפות הידיים והרגליים, גירוי בנקודה מסוימת בכף היד מעל לסף כאב מסוים, מעביר פקודה למוח להתחיל לרפא את אותו איבר. למשל, אם נלחץ על נקודת השתקפות הטחול באצבע והיא תכאב, פירוש הדבר הוא שהטחול נמצא במצב שדורש ריפוי וככל שנמשיך לגרות את אותו מקום למשך דקה או שתיים, המוח יידע שזהו המקום שדורש איזון וריפוי והגוף יתחיל בעבודת האיזון וההחלמה, ולעיתים קרובות ניתן לראות את התוצאות מיד או בפרק זמן קצר. כלי הטיפול בתורת הסו ג'וק הם עיסוי, לחיצות, טיפול בצבע, טיפול בזרעים, מוקסות ודיקור. ניתן לטפל בעזרת הסו-ג'וק בעצמנו כטיפול עצמי, על אחרים כאשר אנחנו נמצאים באותו חדר עם המטופל, או מרחוק, גם כאשר המטופל נמצא מאות או אלפי קילומטרים מהמטפל. השתקפות גוף האדם על פני כף היד טיפול עצמי בסו ג'וק להגברת מערכת החיסון וחיזוק מערכת הנשימה כל אחד, גם מי שלא הוסמך כמטפל בשיטת הסו-ג'וק יכול לטפל בעצמו או בקרובים לו על ידי שימוש פשוט של זרעים, צבע, וגירוי מקומי של איברים דרך כפות הידיים על מנת לחזק את המערכות השונות של הגוף ולהגביר את פעילות מערכת החיסון. השיטה פותחה מלכתחילה ככלי לריפוי עצמי ואחת מסיסמאותיו של מפתח השיטה פרופ' פארק הייתה :" היו אתם הרופאים של עצמכם!" להלן מספר טכניקות שכל אחד יכול ליישם כדי לעזור לעצמו להתגבר או למנוע מחלה, אך לפני כן נסביר בקיצור נמרץ את מנגנון הפעולה של וירוס הקורונה על מנת שנוכל להבין את הרציונל מאחורי אסטרטגיית הטיפול. ד"ר זוהר יגיל, מנהל איגוד הסו-ג'וק הישראלי ובעל תואר דוקטור במדעי הרפואה, מסביר שווירוס הקורונה בנוי ממעטפת שבתוכה נמצא הקוד הגנטי של הווירוס ועליו חלבונים שיודעים לזהות את החלבונים של רירית מערכת הנשימה שלנו. הנזק נעשה לאחר שהווירוס חודר לגוף האדם, דרך הפה או האף, נקשר לרירית, ושם הוא מתחיל לנצל את המנגנונים הפנימיים של התא האנושי על מנת לשכפל את עצמו. הווירוס מתחיל בתהליך השכפול עד שפורץ ומדביק תאים שכנים במערכת הנשימה וממשיך בתהליך השכפול וההדבקה עוד ועוד. מערכת החיסון שלנו, שהיא מערכת מופלאה בפני עצמה תפקידה להילחם בפולשים ולרוב היא עושה זאת בצורה מוצלחת מאוד, מלבד מקרים בהם מערכת החיסון חלשה, כמו אצל אוכלוסייה מבוגרת, אנשים עם בעיות במערכת החיסון, אנשים הנתונים למצבי עקה או סטרס או אנשים עם מחלות רקע נשימתיות. הטיפול העצמי בסו-ג'וק יתמקד בחיזוק האיברים במסלול הווירוס – אף , גרון , סמפונות וריאות וכן חיזוק האיברים שאחראים על המערכת החיסונית, כמו שקדים, כליות וטחול. מיקום הטחול בגוף המצרכים הנחוצים לטיפול עצמי בסו-ג'וק: מקלון בדיקה כדי ללחוץ ולזהות נקודה רגישה. ניתן להשתמש במקלון אוזניים ולהוציא ממנו את צמר הגפן, מקל אכילה סיני, או מסרגה בעלת ראש מעוגל. טוש מחיק בצבע אדום וירוק כמה גרעיני כוסמת כמה גרעיני פלפל שחור (לא גרוס ולא טחון) כמה גרעיני שעועית אדומה גרעין מש ירוק נייר דבק רפואי מבד נושם תהליך הטיפול לחיזוק מערכת הנשימה והחיסון: עיסוי האגודל מלמעלה למטה ועיסוי של בסיס האגודל: אותה גבעה שמקיפה את האגודל, במשך כשתי דקות. האגודל לפי תורת הסו ג'וק משקף את אזור הראש הצוואר, והגבעה שמקיפה את האגודל היא בית החזה. כאשר מעסים את האגודל מלמעלה למטה אל תוך הגבעה של בסיס האגודל עוזרים בהזרמת אוויר אל מערכת הנשימה. האף הווירוסים יכנסו לרוב דרך האף או הפה ויכול להישאר שם מספר ימים, והמחלה יכולה לגרום בין היתר לנזלת וגודש באף ולכן נטפל באיבר זה. מיקום בכף היד: האף כידוע נמצא במרכז הפנים. בהשתקפות לפי תורת הסו-ג'וק נוכל למצוא את האף במרכז האגודל (ראו תמונה) מה עושים? נלחץ באזור זה עם מקלון בדיקה או מקל אוזניים ללא צמר גפן, ונתעכב בעיסוי על הנקודה הכואבת במשך מספר שניות. נדביק על הנקודה הזאת זרע של כוסמת בעזרת נייר דבק רפואי מבד נושם. השקדים הם איבר חשוב במערכת החיסון שלנו ולהם תפקיד חשוב בלחימה נגד פולשים, ולכן חייבים לחזק את השקדים. מיקום בכף היד: השקדים נמצאים בגרון, מתחת ללסת השמאלית והימנית. בכף היד נוכל למצוא את ההשתקפות של השקדים בחיבור של המפרק הראשון והשני של האגודל בצד שמאל ובצד ימין שלו. מה עושים? לוחצים על מיקום השתקפות השקדים באגודל עם מקלון הבדיקה עד שמרגישים מקום שיותר כואב. מדביקים גרעין פלפל שחור עם נייר דבק רפואי נושם, אחד בכל שקד שנמצא בשני הצדדים של האגודל. הגרון זה המקום הבא בו הווירוס מתחיל להשתכן ולכן חשוב לחזק איבר זה. מיקום בכף היד: השתקפות הגרון לפי הסו-ג'וק היא בתחילת המפרק השני של האגודל, במרכז, לאורך. מה עושים? מגרים את המקום עם מקלון בדיקה עד שמרגישים את המקום עם יותר כאב, ושם מדביקים גרעין של פלפל שחור עם נייר דבק רפואי מבד נושם. הסמפונות אלו מובילות את האוויר מקנה הנשימה לריאות, ושם הווירוס מתחיל את תהליך ההתרבות שלו. מיקום בכף היד: השתקפות הסמפונות הן מתחת למפרק השני של האגודל, בתחילת גבעת האגודל. מה עושים? עם מקלון הבדיקה מוצאים את האזור הכי כואב ומעסים במשך דקה. מדבקים מספר זרעי כוסמת במקום בעזרת נייר דבק רפואי נושם. הריאות הן האיבר שאחראי על ביצוע תהליך הנשימה והחלפת הפחמן הדו חמצני בדם בחמצן. זהו האיבר העיקרי שעלול להיפגע מווירוס הקורונה, ורוב מקרי המוות מתרחשים כתוצאה מקריסת תפקודי הריאה, ולכן חייבים לחזק אותם. מיקום בכף היד: את השתקפות הריאות לפי הסו-ג'וק ניתן למצוא במספר מקומות בכף היד. הכי קל זה בחלק הפנימי של המפרק האמצעי של כל אצבע. זוהי השתקפות של בית החזה. מה עושים? מעסים עם האצבעות את המפרק האמצעי של האצבע המורה. נצבע את החלק הפנימי של המפרק האמצעי של האצבע המורה בצבע ירוק, ונדביק משני הצדדים של המפרק האמצעי, במקום שמדמה את הריאה השמאלית והימנית, מספר זרעי כוסמת בכל צד, בעזרת נייר דבק רפואי נושם. כליות להן יש תפקידים רבים בגוף, גם ברמה הפיזית וגם ברמה הרגשית. הכליות אחריות לפי הרפואה הסינית, מלבד לתפקידן כמסנן הנוזלים בגוף ויצירת השתן, גם לעצמות, תפקודים במערכת החיסון, והרגשת הפחד. לכן כמעט בכל טיפול נשלב תמיד חיזוק של הכליות. מיקום בכף היד: את השתקפות הכליות ניתן למצוא בגב כף היד. בין הזרת לקמיצה, ובין האצבע המורה לאמה ישנן שתי תעלות. אם הולכים לאורך התעלה עם האצבע נגיע עד למקום שמרגיש כמו "אין מוצא", עצם שמסמן את סוף התעלה. שם נמצאות השתקפויות של הכליות. מה עושים? מעסים עם האצבעות את שתי הנקודות של השתקפות הכליות, צובעים אותן עם טוש מחיק בצבע אדום ומדביקים על כל נקודה גרעין של שעועית חומה בעזרת נייר דבק רפואי נושם. הטחול האיבר העיקרי שאחראי על תפקודים של מערכת החיסון, ולכן חייבים לחזק גם אותו. מיקום בכף היד: ניתן למצוא את השתקפות הטחול במפרק הראשון של אצבע הזרת. אם היד מוחזקת כלפי מטה, הטחול נמצא בצד הימני העליון של המפרק העליון (מפרק הציפורן) של הזרת, צמוד לחיבור בין המפרק הראשון לשני. מה עושים? עם מקלון בדיקה לוחצים על השתקפות הטחול קצת שמאלה, קצת ימינה או למטה, עד מוצאים את הנקודה הכי כואבת. מעסים את המקום עם המקל מספר שניות וצובעים אותה בצבע ירוק. מדביקים על הנקודה מש ירוק בעזרת נייר דבק רפואי נושם. בסרטון ההדרכה תוכלו לצפות בד"ר זוהר יגיל מראה כיצד מיישמים את הנכתב: *(לשאלות והבהרות ניתן לפנות לאיגוד הסו ג'וק הישראלי בפייסבוק או באתר האיגוד וכן ללאונרדו דניאל) אנחנו מאחלים לכם, שתצאו מחוזקים, בריאים וחזקים מהתקופה המאתגרת הזאת ושתשמרו על אופטימיות וחיוך.

Comments


פוסטים אחרונים
ארכיון
חיפוש לפי מילות מפתח

מה ממלא אותך?yazamut60@gmail.com
054-8665490

  • Facebook - Black Circle
bottom of page